e-UČENJE; Kako koristiti Skype za online nastavu

By

Ako želite koristiti Skype, morat ćete prvo instalirati aplikaciju, ali postoje i scenariji primjene u kojima možete iskoristiti i web-sučelje bez potrebe za instalacijom aplikacije. Skype je poprilično raširen među korisnicima, tako da postoji velika mogućnost da ga i vi i vaši studenti imate već instaliranog na jednom ili više uređaja. Poveznice za preuzimanje aplikacije su:

Detaljno uputstvo kako koristiti skype za online nastavu možete pronaći OVDJE.

Kada se spojite na Skype, možete se sa studentima čuti na dva načina: uobičajeni Skype poziv i Meet Now (Sastanak). U oba slučaja možete snimati razgovor te podijeliti ekran sa studentima (Slika 1).

Pozivu može prisustvovati do 50 sudionika. Ako želite snimati poziv, kliknite na More options (Dodatne mogućnosti odnosno tri točkice u donjem desnom dijelu ekrana) dok ste u pozivu te izaberite Start recording (Započni snimanje). Za razliku od normalnoga poziva, Meet Now ne zahtijeva da korisnici imaju otvoren korisnički račun na Skype-u. Razgovoru se može priključiti i iz preglednika (Skype online).

Ako želite koristiti Meet Now, kliknite na odgovarajući gumb pod Chats ili Calls (Razgovori odnosno Pozivi) (Slika 2) te kopirajte poveznicu i pošaljite ju svojim studentima.

Ako biste radije koristili uobičajeni poziv, morat ćete, nakon kreiranja grupe, ili pronaći studente na Skype-u ili omogućiti pridruživanje razgovoru putem linka, klikom na Invite more people (Pozovite više ljudi) i odabirom Share group via link (Podijeli grupu putem poveznice, Slika 3).

Također, možete pokrenuti i anketu. Tijekom razgovora/poziva kliknite na dodatne mogućnosti te izaberite Create poll (Izradi anketu) (Slika 4).